مطالب - گردشگری شهری - جاذبه های عمده شهری
۱۳۹۴/۰۸/۲۴ تعداد بازدید: ۱۶۷۷
print

سه دسته جاذبه‏های عمده شهری شامل: گنجینه ها، نمایشگاه‏ها و مراکز خرید و فروش مهم ترین جاذبه های شهری هستند که گردشگران را بسوی خود می کشند.

سه دسته جاذبه های عمده شهری شامل: گنجینه ها، نمایشگاه‏ها و مراکز خرید و فروش مهم ترین جاذبه های شهری هستند که گردشگران را بسوی خود می کشند. توسعه و بهبود تجهیزات ارتباطی و اتصال شهرها با گسترش زیرساخت های رفت و آمد، روز به روز بهتر می شود و در نتیجه با شکل گرفتن بازارهای تازه در شهرها، گردشگران به شهرها و گردشگری در مراکز شهری جذب شده و همراه با توسعه شهرها، گردشگری شهری نیز رواج می یابد.
بازار گردشگری شهری
برای گردشگری شهری سه نوع بازار قابل تصور است :
الف) گردشگری شهری بین المللی
ب) گردشگری شهری خارجیان ساکن در کشور
ج) گردشگری شهری داخلی : بر خلاف گذشته که گردشگری ویژه اشراف و سرمایه داران بود گردشگری شهری به تدریج در میان همه لایه‏های جمعیت، بدون محدودیت، گسترش می‏ یابد و مردم، به مرور جذب سفر به مراکز شهری درون کشور می‏شوند. رشد شهرسازی و شهرنشینی نقشی اساسی در گسترش گردشگری شهری داخلی داشته و در بسیاری موارد روابط دوستی و خویشاوندی را استحکام بخشیده است. علاوه بر این، بر خلاف سایر اشکال گردشگری که به گونه چشمگیری وابسته به فصل هستند ویژگی گردشگری شهری، بهره‏مندی از وضعی ثابت از نظر توزیع زمانی است. این خصوصیت، از لحاظ اقتصادی و سازمانی، بسیار قابل توجه است.توجه به جایگاه ویژه شهر، در بسیاری از کشورهای موفق در این صنعت، شهر را پایه و اساس توسعه گردشگری نموده است. ایجاد و توسعه فضاهای شهری مناسب، بازسازی فضاهای ظاهراً متروک و مرده به قصد زنده کردن جنبه های کهن جامعه ازجمله آثار توسعه گردشگری شهری است. بدین منظور بسیاری از شهرها درصددند تا از ویژگی ها و امکانات خاص شهر خود سود برده و از مزایای جلب توریست شهری بهره گیرند.
فضاهای شهری در شهرهای معاصر را می توان به دو دسته تقسیم نمود:
الف- فضاهای مدرن یا جدید نظیر پارک ها، مراکز فروش مدرن، فرهنگسرا ها، میادین.
ب- فضاهای سنتی نظیر بازارها، امام زاده ها، گورستان ها، باغ ها، مساجد و سایر اماکن تاریخی.
از این منظر، تاثیر گردشگری بر کالبد فضاهای شهری نیز قابل تقسیم به صورت ذیل است:
الف- گردشگری و ایجاد و توسعه فضاهای شهری مدرن و جذاب
ب- گردشگری و احیاء و باز زنده سازی بافت های تاریخی و فضاهای کهن شهری

مطالب مشابه


تعداد بازدید: ۲,۷۷۸,۹۵۵ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۳۷ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۳۰۳ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک