مطالب - گردشگری طبیعت - ییلاقات مشهد - قره سو - قره سو
۱۳۹۴/۰۹/۲۲ تعداد بازدید: ۱۰۹۵
print

این روستا از توابع کلات با طول جغرافیایی 59 درجه و 42 دقیقه و عرض 36 درجه و 59 دقیقه و ارتفاع حدود 1250 متر از سطح دریا در غرب کلات و 162 کیلومتری شمال مشهد واقع است.

قره سو
 – این روستا از توابع کلات با طول جغرافیایی 59 درجه و 42 دقیقه و عرض 36 درجه و 59 دقیقه و ارتفاع حدود 1250  متر از سطح دریا در غرب کلات و 162 کیلومتری شمال مشهد واقع است.
جاده آن بعد از تونل از ابتدای جاده کلات – درگز جدا می شود و پس از طی 5 کیلومتر در جهت جنوب غرب به روستای قره سو می رسد. کوه بیساماد در 3 کیلومتری غرب و کوه هزار مسجد در 5 کیلومتری جنوب غربی آن قرار دارد.
این روستا دارای جمعیتی حدود 12 خانوار ( 80 نفر )  و اصالتا تــُرک هستند. وجه تسمیه از قره یعنی سیاه و سو یعنی آب است.
ابتدای دره با یالهای چین دار و با عرض کمتر از چند متر و تماما سنگریزه ای ( صخره ای )  و در اطراف آن لایه های سنگی عمودی به قطر کم و به شکل دیوار مانند دیده می شود.
این قسمت دارای چند آبشار کوتاه و بلند است که حداکثر ارتفاع آن 8 متر است. این آبشار ها دارای نردبان هستند و میتوان به آسانی از آنها عبور کرد. پس از چند کیلومتر راهپیمایی  و کمتر از نیم ساعت به دربند خروجی می رسیم. در این قسمت جنگل اورس و درختچه های بومی منطقه بسیار دیده می شود.در سمت چپ دره ای فرعی و کوچک وجود دارد. در ابتدای مسیر به خرابه های نانوا خانه ی نادر شاه می رسیم.بعد از پیمودن این قسمت از دره در مدت کوتاهی ، سرچشمه رود قره سو در کف  دره  نمایان می شود.
در سمت چپ دو قله هم ارتفاع وجود دارند که این ارتفاعات را سفید کوه ( صندل ) نیز می نامند و دارای ارتفاعی نزدیک به 2500 متر می باشند.در قسمت جنوبی این قله ، دره و روستای   ژرف می باشد. دره قره سو از غرب به دره های چَرم و از جنوب به در ه  ژرف ختم می شود.
 


تعداد بازدید: ۲,۷۷۸,۹۴۵ نفر بازدیدکنندگان امروز: ۲۷ نفر بازدیدکنندگان دیروز: ۳۰۳ نفر

کلیه حقوق معنوی و محتوای این سایت متعلق به موسسه توسعه گردشگری می باشد © .
استفاده از مطالب با ذکر منبع و لینک به سایت بلامانع است.

طراحی پورتال ،اجرا و پشتیبانی : توسعه فناوری اطلاعات اینتک